امروز :
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲
بازدید امروز
78
بازدید دیروز
114
بازدید کل
413,711
تخصیص مشوق‌های خدمتی به شرکت‌ کنندگان در "دومین همایش مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح"
چهارشنبه 22 تیر 1401
تخصیص مشوق‌های خدمتی به شرکت‌ کنندگان در "دومین همایش مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح"

ضرورت‌ها و اهداف دومین همایش ملی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه
سرتیپ دوم پاسدار موسی کمالی دستیار و مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از تغییر و تحول در حوزه خدمت وظیفه عمومی خبر داد و اظهار داشت: طرح جامع مهارت‌آموزی در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا و رویکرد جدید خدمت کارکنان وظیفه پیش‌بینی شده است تا سربازان علاوه بر اجرای وظایف قانونی تعیین شده که همانا دفاع از عزت، استقلال و تمامیت ارضی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، به فراگیری مهارت‌های کاربردی بپردازند.
سردار کمالی ادامه داد: از همین رو قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین در سازمان های ارتش، سپاه، فراجا و وزارت دفاع تشکیل شد.
مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در تشریح اهداف اصلی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی بیان کرد: یادگیری مهارت‌های کاربردی و منجر به اشتغال و یاری سربازان منقضی خدمت برای ایجاد اشتغال دو هدف اصلی‌ای است که قرارگاه به دنبال تحقق آنان می‌باشد.
سرتیپ دوم پاسدار موسی کمالی در خصوص ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی بیان کرد: لازمه تحقق هر چه بهتر این طرح توجیه جوانان، خانواده‌ها، افکار عمومی و از همه مهم‌تر سربازان نسبت به رویکرد جدید سربازی و توسعه و ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی است، به نحوی که جوانان و خانواده‌ها مشتاق یادگیری مهارت‌های کاربردی حتی قبل از اعزام به سربازی باشند.
سردار کمالی ادامه داد: یکی از برنامه‌های قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی در سال جاری برگزاری 6 همایش استانی و یک جشنواره و یک همایش سراسری است.
وی افزود: از همین رو "دومین همایش مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح (سرباز ماهر، اشتغال مؤثر و کارآمدی)" در 3 محور خدمت وظیفه عمومی، توانمندسازی و تعالی کارکنان وظیفه و هدفمندسازی مهارت‌آموزی و اشتغال موثر کارکنان وظیفه در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با اشاره به اهداف اصلی همایش سرباز ماهر اشتغال مؤثر و کارآمدی بیان کرد: عمده اهداف این همایش را می‌توان توسعه، ترویج و تبلیغ امر مهارت‌آموزی، شناسایی و تقدیر از خبرگان مهارتی و اشتغال، شبکه‌سازی نهادی و تولید محتوای رسانه‌ای، دانست.
سردار کمالی خاطر نشان کرد: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های همایش سرباز ماهر اشتغال مؤثر و کارآمدی، تقدیر از آثار برتر تهیه شده در خصوص محورهای این همایش است.
وی افزود: به عبارت دیگر در خصوص هر یک از سه محور همایش، موضوعاتی تعیین شده که از تمامی سربازان، دانشجویان، اساتید، صاحب نظران و فعالان حوزه فرهنگی دعوت به عمل می‌آید تا طبق ضوابط اعلام شده توسط پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری، آثار خود را جهت بررسی توسط دو کمیته علمی و محتوایی به این همایش ارسال کنند.
موضوعات گفته شده شامل موارد زیر می‌باشد:
الف) محور خدمت وظیفه عمومی:
1. مبانی دینی و حکومتی خدمت وظیفه عمومی
2. چیستی و چرایی خدمت وظیفه عمومی
3. نقش و جایگاه خدمت و ظیفه عمومی در ارتقاء دفاع و امنیت کشور 
4. کارکردهای مورد انتظار خدمت وظیفه عمومی 
5. نقش و جایگاه خدمت وظیفه عمومی در انسجام اجتماعی و هویت ملی
6. فرهنگ سازی و گفتمان سازی و راه های ترویج و تبلیغ خدمت وظیفه عمومی
7. غنا بخشی به اوقات فراغت سربازان
8. ارتقا اثر بخشی خدمت وظیفه عمومی با توجه به تجارب ملی و بین‌المللی 
ب) محور توانمند سازی، تعالی کارکنان وظیفه و هدفمند سازی مهارت‌آموزی:
1. مهارت‌آموزی و توانمند سازی سربازان بر اساس تجارب ملی و بین‌المللی 
2. روش های نوآورانه درتوسعه مهارت‌های سربازان تحصیل کرده
3. الگوها، روش‌ها و سازوکار های نوآورانه آموزش‌های مهارتی کارکنان وظیفه
4. توسعه کیفیت آموزش‌های مهارت ها، شاخص‌ها 
5. توسعه آموزش‌های مهارتی از طریق فضای مجازی
6. توانمندسازی سربازان مبتنی بر مهارت‌ورزی و کارآموزی مدل‌ها و روش‌ها

ج) محور اشتغال موثر کارکنان وظیفه:
1. اشتغال پذیری سربازان، موانع و راهکارها بر اساس تجارب ملی و بین‌المللی
2. نقش و جایگاه سربازان در توسعه اشتغال دانش بنیان
3. ارتقاء اشتغال پذیری کارکنان وظیفه مبتنی بر آمایش سرزمینی
4.  مشاوره شغلی کاریابی و کارآفرینی کارکنان وظیفه
5. نقش نیروهای مسلح در اشتغال پذیری کارکنان وظیفه

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در خصوص مشوق‌ها و جوائز این همایش خاطر نشان کرد: آثار ارسال شده پس از بررسی توسط دو کمیته علمی و محتوایی که متشکل از خبرگان این حوزه می‌باشند، امتیاز دهی شده و از 1000 تولیدکننده برتر بسته به کیفیت محتوای تولید شده، یکی از 10 مشوق زیر (هر مشوق 100 نفر) اعطا می شود.
1. یک الی 6 ماه کسری خدمت سربازی
2. اعطای جوایز مالی
3. امکان انتخاب محل خدمت از نظر جغرافیایی
4. امکان انتخاب سازمان محل خدمت
5. اعطای اولویت دریافت امریه در دستگاه های غیر نظامی
6. یک ماه مرخصی تشویقی
7. تأخیر یا تعجیل در اعزام
8. اعطای درجه تشویقی
9. بخشودگی قسمتی از اظافه خدمت سنواتی و انضباطی
10. اعطای تسهیلات اشتغال زا با همکاری دستگاه های طرف تفاهم


دومین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با هدف توسعه و ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی در جامعه و جلب مشارکت همه اقشار و به‌ ویژه جامعه علمی کشور، پیرامون تحقق مأموریت اهداف قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه مبنی بر ارتقاء جذابیت و نشاط افزایی در دوران خدمت سربازی و اجرای بهینه طرح جامع مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در دوران قبل، حین و بعد از خدمت مقدس سربازی برگزاری می‌شود.