امروز :
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲
بازدید امروز
106
بازدید دیروز
114
بازدید کل
413,739
سخن رئیس " دومین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح"
سه شنبه 28 تیر 1401
سخن رئیس " دومین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح"

سردار محمدجواد زاده‌کمند رییس قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستادکل نیروهای مسلح  با گرامیداشت یاد و خاطره ۶۰ هزار سرباز شهید به عملکرد قرارگاه مرکزی مهارت آموزی ستاد کل پرداخت و اظهار داشت: امروز پس از ۵ سال از شروع فعالیت قرارگاه مهارت آموزی توانسته ایم در راستای تحقق یکی از مهمترین فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی اقدامات موثری انجام دهیم.
وی با بیان اینکه امروز مهارت آموزی سرباران یکی از اولویت‌های فرماندهان نیروهای مسلح است تصریح کرد: تا کنون یک میلیون نفر تحت پوشش مهارت‌های عمومی و تخصصی قرار گرفته و ۷۰۰ هزار نفر موفق به اخذ مدرک شدند. 
سردار زاده کمند در این خصوص که شعار «هر سرباز یک تخصص» کی محقق می شود گفت: طبق برنامه‌ریزی امیدوارم این برنامه تا پایان سال ۱۴۰۲ محقق شود.
فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستادکل تصریح کرد: در نقشه راه قرارگاه مهارت آموزی پیش بینی شده بود که در سال ۱۴۰۱ پوشش کاملی در مهارت‌های عمومی و تخصصی داشته باشیم که به دلیل کرونا از برنامه‌ها عقب مانده و در نظر داریم که در سال ۱۴۰۱ تمامی کارکنان وظیفه را تحت پوشش آموزش‌های مهارت آموزی قرار دهیم.
سردار زاده کمند با بیان اینکه مسیر مهارت آموزی یکی از شاخه های توانمندسازی است، اظهار امیدواری کرد: که تا پایان سال ۱۴۰۲ تمامی سربازان ۵ مهارت عمومی و یک مهارت تخصصی را فرا بگیرند؛ مهارت‌های عمومی اعم از مهارت‌های زندگی، امداد و نجات، سواد رسانه، مهارت مالی و اشتغال و کارآفرینی است.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، مقرر است امسال حدود ۳۰۰ هزار نفر از سربازان مهارت‌های عمومی و ۲۲۰ هزار نفر مهارت‌های تخصصی را فرا بگیرند.
سردار زاده کمند به موضوع اشتغال سربازان اشاره و تصریح کرد: از سال گذشته موضوع اشتغال سربازان مدنظر بوده و وام بانکی ۲ هزار میلیارد ریالی را در دستور کار داشتیم که ۲ هزار نفر از آن استفاده کردند؛ برای امسال هم در نظر داریم حدود ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به اشتغال کارکنان وظیفه اختصاص پیدا کند.
وی افزود: تنها ۱۰ درصد از ۲ هزار میلیارد وام سال گذشته قرض الحسنه بوده اما در تلاش هستیم تا تمامی وام‌ها به صورت قرض الحسنه باشند.
وی گفت: در سه سال اول عمر تشکیل قرارگاه به امر مهارت آموزی پرداختیم اما بعد از آن اشتغال سربازان هم دغدغه ما شد؛ بدین ترتیب تا ۳ سال بعد از اتمام خدمت سربازی، وضعیت فرد را پیگیری می‌کنیم که آیا برایش اشتغال ایجاد شده یا خیر.
سردار زاده کمند استقبال جوانان سرباز از موضوعات مهارت آموزی را بیشتر از گذشته ارزیابی کرد و گفت: قطعاً هرچقدر مهارت‌ها استانداردتر شود استقبال بیشتر می‌شود.
فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستادکل با بیان اینکه ترویج، توسعه و تبلیغ امر مهارت آموزی در کشور از اهداف مهم قرارگاه است از برگزاری همایش سرباز ماهر، اشتغال مؤثر و کارآمدی به میزبانی پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری در آبان ماه سال جاری خبر داد.
وی با بیان اینکه در این همایش، نفراتی از سربازانی که دوره‌های مهارت آموزی را گذرانده‌اند و یا دانشجویان و پژوهشگران این حوزه حضور دارند؛ خاطرنشان کرد: بررسی آثار ارسالی در خصوص خدمت وظیفه عمومی، توانمند سازی و تعالی کارکنان وظیفه و هدفمند سازی مهارت آموزی و اشتغال مؤثر کارکنان وظیفه و تجلیل از نفرات برتر در ارسال آثار و مقالات از برنامه های این همایش است.


دومین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با هدف توسعه و ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی در جامعه و جلب مشارکت همه اقشار و به‌ ویژه جامعه علمی کشور، پیرامون تحقق مأموریت اهداف قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه مبنی بر ارتقاء جذابیت و نشاط افزایی در دوران خدمت سربازی و اجرای بهینه طرح جامع مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در دوران قبل، حین و بعد از خدمت مقدس سربازی برگزاری می‌شود.