دومین پیش نشست همایش ملی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه (سربازان) برگزار شد
1396/12/01

به گزارش دبیرخانه همایش ملی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه در پژوهشکده مطالعات فناوری، دومین پیش نشست این همایش پیرامون محور  فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی و با موضوع " بررسی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مهارت‌آموزی سربازان در دوران قبل، حین و بعد از خدمت سربازی  روز یکشنبه مورخ 30 بهمن‌ماه 96 با حضور سردار فرحی رئیس قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه، سردار نقدی معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ،محمدمهدی تند گویان معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش‌ و جوانان، دکتر قدیانی رئیس بسیج علم و فناوری کشور و جمعی از نخبگان و مسئولین لشگری و کشوری در مکان مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد.

سردار فرحی فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح با اشاره به اینکه تاکنون 55 هزار نفر از سربازان وارد دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای شده‌اند، اظهار داشت: با برگزاری 2 آزمون آموزش مهارتی برای سربازان حدود 170 هزار نفر از این افراد در این آزمون‌ها شرکت کردند که از این تعداد حدود 70 الی 80 هزار نفر وارد دوره‌های مهارت حرفه‌ای می‌شوند؛ البته در آزمون سوم که نهم اسفند با مشارکت 80 الی 90 هزار نفر برگزار خواهد شد درمجموع تا پایان سال بیش از 250 هزار نفر در آزمون‌های مهارت حرفه‌ای حضور می‌یابند.

وی افزود: تاکنون با 30 دستگاه ازجمله 16 وزارتخانه همکاری‌هایی را برای ارائه آموزش‌های فنی و مهارتی به سربازان و استفاده از این افراد صورت گرفته که در این بین با 10 وزارتخانه تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده و هفته آینده نیز با آموزش‌وپرورش تفاهم‌نامه‌ای را امضا خواهیم کرد.

سردار فرحی عنوان داشت: در ادامه این پیش نشست‌ها طی 2 هفته آینده نشستی را با حضور وزیر ارتباطات با رویکرد اقتصادی و اشتغال برگزار می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون در 140 دستگاه دولتی کشور سرباز داریم، بیان داشت: برای اینکه نقش‌آفرینی سربازان را افزایش دهیم برنامه‌های متعددی اجراشده که از آن جمله می‌توان به استفاده از پروژه‌های تحقیقاتی سربازان، استفاده از سربازان در دستگاه‌های دولتی با توجه به مهارت و تخصصی که دارند و ارائه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به سربازان، اشاره کرد.

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز صبح امروز در نشست" بررسی ابعاد فرهنگی،اجتماعی و سیاسی مهارت‌آموزی سربازان" گفت: حدود ۵۰ درصد نیروهای انسانی کشور را جوانان در کسوت لباس سربازی تشکیل می‌دهند که نشاط را به نیروهای مسلح تزریق می‌کنند.

وی افزود: سربازان یکی از مهم‌ترین ارکان رزمی و دفاعی نیروهای مسلح و کشور هستند که نقش مهمی را در این بخش‌ها ایفا می‌کنند.

کمالی در پایان اذعان داشت: تمام دستگاه‌ها در کشور باید دست‌به‌دست هم دهند و از تمام توان و ظرفیت‌های خود برای رشد و ارتقا توانمندی سربازان در طول دوران سربازی به‌کارگیرند.

در پایان سردار فرحی با عنوان کردن این موضوع که همایش ملی مهارت آموزی برای نخستین بار در کشور و با همکاری پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود، از همه حاضرین در نشست دعوت کرد تا با حضور و مشارکت فعال خود به هرچه با شکوه تر برگزار کمک کنند.