پیش نشست همایش ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه در دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد
1396/11/24

سردارفرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه : سردارفرحی با اشاره به چشم انداز خوب دانشگاه فنی و حرفه ای و فرایند رو به جلوآن از مشارکت فعال  و نقش موثر دکترابراهیم  صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه ای درطرح ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه  قدردانی کرد .
      نخستین پیش نشست همایش ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه با موضوع  : 1-  بررسی نقش نیروهای مسلح در چرخه مهارت اشتغال 2- نیازمندی های مهارتی کارکنان وظیفه و نقش تامین کنندگان در سطح ملی 3-  بررسی راهکارهای ارزیابی اثربخش مهارت آموزی در توسعه توانمندی جوانان در دوره خدمت با حضورمسوولین کشوری و لشکری ،  امروز دوشنبه 23 بهمن ماه سال جاری درسالن کنفرانس دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد .  
دکتر ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه ای و سخنران پانل پیش نشست همایش  ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ، ضمن ادای احترام به شهدای اسلام و انقلاب و تبریک پیروزی انفلاب اسلامی به مسوولین لشکری و کشوری حاضر در جلسه خیر مقدم گفت  و پیشبرد اهداف این طرح در راستای منویات مقام معظم رهبری( مدظله العالی ) در 7 ماه گذشته را رضایت بخش قلمداد نمود.
دکتر صالحی عمران مهارت آموزی را از شاخص های توسعه دانست و نقش دانشگاه فنی و حرفه ای را درارتقای توسعه فردی دانشجویان و به دنبال آن اشتغال و تولید در سطح کلان و تاثیر آن رشد و توسعه ناخالص ملی برشمرد .
وی با اشاره به حمایت های دولت ، مجلس شورای اسلامی و وزارت علوم ،  تحقیقات و فناوری  از دانشگاه فنی و حرفه ای  اذعان داشت که این دانشگاه در راستای ماموریت خود با آموزش های مهارتی گا م های  استواری در سطح ملی برداشته است .
       دکتر ابراهیم صالحی عمران ایجاد همگرایی و مشارکت جمعی سازمان ها ، نهادهای علمی و آموزشی کشور را دراجرای برنامه های قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح ضروری دانست و به نقش خطیر دانشگاه فنی و حرفه ای که درزمینه توسعه و ترویج آموز ش های مهارتی قبل از خدمت سربازی تاکید کرد وبا توجه به ظرفیت های موجود دانشگاه فنی وحرفه ای اعلام آمادگی نمود.  
       سردارفرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه با تبریک جشن پیروزی انقلاب اسلامی و گرامی داشت یاد وخاطر شهدای اسلام ، به تدابیرو تاکید مقام معظم رهبری برحفظ هویت ارزشهای اسلامی و کرامت سرمایه های انسانی جوانان کارکنان وظیفه  وهدفمند نمودن  این دوره ها اشاره کرد و افزود این همایش با محور علمی- آموزشی و با موضوع " مهارت آموزی سربازان در دوران قبل ، حین و بعد از سربازی  " و با هدف جلب مشارکت حد اکثری جامعه علمی در اجرای برنامه های پیش رو و ترویج فرهنگ مهارت آموزی جوانان بوده که در این  پیش نشست به دنبال  مشارکت و همفکری جمعی مقامات کشوری و لشکری مرتبط با طرح و  شناسایی مشکلات پیش رو
 هستیم .

       فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه چشم انداز دانشگاه فنی و حرفه ای  را فرایند ی رو به جلو ارزیابی کرد و از مشارکت فعال  و نقش موثر دکترابراهیم  صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه ای درطرح ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه از ابتدای کار تاکنون  قدردانی کرد  .
    وی ازمشارکت 30 دستگاه ، وزارتخانه ، نهاد و سازمان دراین طرح خبر داد و با توجه به اینکه حدود پنجاه درصد از سربازان تحصیلات دانشگاهی دارند اذعان داشت که  وزارت علوم  به ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای ودانشگاه جامع علمی و کاربردی سهم به سزایی درآموزش  های مهارتی قبل از خدمت سربازی دارند .
سردار فرحی در خاتمه سخنان خود پیوستگی ارکان اصلی این طرح  1-  دانشگاه  فنی وحرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی  2- شاخه فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش 3- سازمان فنی و حرفه ای را در اثربخشی این طرح و در راستای تربیت جوانان کارآفرین و خلاق در مسیراشتغال زایی ودر نهایت  توسعه را ضروری دانست .
دکترامید رییس دانشگاه جامع علمی وکاربردی  آمادگی این دانشگاه را برای تعریف و تدوین دوره های کوتاه مدت و استفاده ازاصناف  مختلف درراه اندازی این دوره ها درحین سربازی و حتی تدوین دوره های تخصصی ترحتی بعد ازسربازی را با توجه به اعلام  نیاز نیروهای مسلح و علایق کارکنان وظیفه را اعلام نمود .
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ازامکان  برگزاری این دوره ها درپادگانها مشروط برداشتن  صلاحیت لازم وامکانات و تجهیزات کارگاهی وفضای استاندارد آموزشی خبر داد .
علی موسوی معاون آموزشی  سازمان فنی وحرفه ای کشوربا اشاره به برنامه ششم توسعه ، مهارت آموزی کارکنان وظیفه سراسرکشوررا عامل موثری در توسعه مشاغل سبز می تواند از مهاجرت روستاییان و خالی شدن روستاهها هم جلوگیری نماید .
وی با تاکید برضرورت  نظارت مستمر و کنترل کیفی  مهارت آموزی ، آمادگی سازمان فنی و حرفه ای را برای برگزاری دوره های  مهارت آموزی بر اساس الگوهای مهارت آموزی این سازمان اعلام کرد  .
معاون سازمان فنی و حرفه ای گزارشی از سه آزمون برگزار شده  در چند ماه اخیر در این زمینه را ارائه نمود .
مهندس آذرکیش مدیرکل آموزش های دوره دوم متوسطه  هم ضمن ابراز خرسندی از تمایل و اشتیاق دانش آموزان این دوره به تحصیل در شاخه فنی و حرفه ای از تدوین و اجرای برنامه های مهارت آموزی به همه دانش آموزان این مقطع خبر داد.
وی این اقدامات را در کاهش نرخ بیکاری موثر دانست و و بیان داشت که وزارت آموزش و پرورش هم از ظرفیت های خود در این خصوص استفاده خواهد کرد .
دکتر سینایی معاون آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای و روسای دانشکده های فنی و حرفه ای  دکتر شریعتی ، شمسی پور ، انقلاب اسلامی و ولیعصر ( عج) تهران هم به بیان نظرات خود پیرامون عملیاتی شدن مهارت آموزی کارکنان ( سربازان وظیفه ) پرداختند .
گفتنی است همایش ملی مهارت آموزی کارکنان وظیفه در 19 اردیبهشت ماه 1397 برگزارمیگردد و دومین و سومین پیش نشست این همایش در 30 بهمن و 8 اسفند ماه سال جاری برگزار میگردد و
علاقمندان به شرکت  در این همایش میتوانند با مراجعه به آدرس http://confsarbazmaher.ir/fa/ تا 20 اسفند ماه سال جاری آثار خود را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند .